Київський ортопед-онколог Віктор Костюк зазначає: “За 2 роки інтернатури з травматології та ортопедії я брав участь в різних операціях на кістках. Це були стерті суглоби, переломи, рани та множинні травми, в тому числі випадки після падіння з висоти 8 поверха, стрибків з мостів у воду, іноді на асфальт, ДТП, вогнепальних та ножових поранень, вибухів гранат, множинні травми тіла від побиття ручною кухонною м’ясорубкою, металевою трубою, а також пострілів прибульців з невідомої зброї (зі слів пацієнта) в колінний суглоб тощо…”.

“Тоді я думав, що мало чим мене здивуєш, хоча це була далеко не правда”, – відзначає ортопед-онколог В. Костюк. “І вже на останніх місяцях інтернатури, я вперше побачив операції по онкології рук та ніг. Я уяви не мав, що існує така «субспеціальність» в ортопедії як онкоортопед або ортопед-онколог”.

Онко ортопед або онкологічна ортопедія у Києві

Онкологічна ортопедія – це вузький напрямок хірургії, який передбачає видалення злоякісних та доброякісних пухлин, що уражають кістки, суглоби, м’язи, сухожилля, зв’язки та капсул суглобів рук та ніг.

У більшості випадків – це масивні пухлинні ураження, довготривалі операції, відновлення великих дефектів кісток за допомогою трансплантації кісток, встановлення металевих стрижнів, пластин та ендопротезів, ціна на які сьогодні доступна значній кількості українців.

Окремої спеціальності та сертифікату не існує, а «онко ортопед» – це лише сленг. Такі фахівці мають сертифікат з онкохірургії або ортопедії. Навчитись лікувати таку патологію можна у спеціалізованих відділеннях при науково-дослідних інститутах в Україні або за кордоном.

З 2011 року я працюю саме в такому спеціалізованому відділенні онкоортопедії, пухлин шкіри та м’яких тканин Національного інституту раку, що засновано ще в 1966 році професором Іваном Тарасовичем Книшем, як відділ пухлин опорно-рухового апарату. Саме тут я розпочав своє навчання. А ще багато закордону: Італія, Австрія, Німеччина, Китай, Японія та ін.

У перші роки часто спілкувався з психологом. Адже емоційний фон при роботі з онкохворими кардинально відрізняється від пацієнтів зі стертими суглобами, для прикладу. Більше того, в Національний інститут раку спрямовуються найважчі випадки. «Левова» доля пацієнтів, нажаль, звертається з пухлинами великих розмірів, що ускладнює процес лікування та погіршує результати. Але така проблема характерна не тільки для України. Як би це не було прикро, у всьому світі вистачає «запущених» пацієнтів. Так склалось, що люди не звертаються вчасно до лікарів. Але слід віддати належне і «підступності» хвороби, що може не давати майже ніяких симптомів на ранніх стадіях.

Ортопедія для онкохворих

Сьогодні до мене часто звертаються пацієнти з 4 стадією раку. Я розумію, що вилікувати на такому етапі онкологічну хворобу майже не можливо, але так хотілося б виграти ще трішки часу у хвороби, забезпечити гідну якість життя. Таким хворим ми стабілізуємо патологічні переломи, видаляємо метастази в кістки. Це дозволяє продовжити рух далі та боротися за це нелегке життя.

До всього з часом звикаєш. А більше всього я навчився по справжньому цінувати кожну хвилину життя та частіше посміхатись. Чого і вам бажаю. Здоров’я нам усім!